Obudowy, izolacje i osłony akustyczne
Dla potrzeb wyciszenia maszyn i urządzeń ITC projektuje i wykonuje dźwiękoizolacyjne i dźwiękochłonne (całkowicie zamknięte, z naturalną lub wymuszą wentylacją) obudowy częściowe, ekrany i tłumiki akustyczne.
Charakteryzują się one:
- łatwy dostęp do wszystkich elementów i mechanizmów wyciszanej maszyny lub urządzenia
- łatwy montaż i demontaż poszczególnych podzespołów obudowy
- ograniczenie hałasu do wartości dopuszczalnych na stanowiskach pracy
- zapewnienie warunków odpowiedniego chłodzenia.
Zastosowanie do:
- turbin
- generatorów
- pomp
- silników elektrycznych
- wzbudnic
- szczotkotrzymaczy
- wentylatorów
- sprężarek
- młynów.
IZOLACJE AKUSTYCZNE WENTYLATORÓW I MŁYNÓW
W warunkach zwartej zabudowy urządzeń i instalacji z udziałem wentylatorów, młynów i innych ma-szyn energetycznych niejednokrotnie brak jest miejsca na zamontowanie obudowy akustycznej w sposób umożliwiający łatwy dostęp do mechanizmów, wzierników, kontrolek itp. Często w takich przypadkach niemożliwy jest remont wentylatora bez całkowitego demontażu obudowy. Rozwiązaniem zapewniającym wówczas ograniczenie hałasu emitowanego przez korpus wentylatora, przy jednoczesnym zapewnieniu łatwego i szybkiego dostępu do wszystkich mechanizmów, jest za-montowanie izolacji akustycznej bezpośrednio na korpusie.
Materiałem stosowanym na izolacje akustyczne są najczęściej wełny bazaltowe i szklane. Izolacje mogą być montowane na stałe do korpusu lub w postaci demontowanych paneli. Właściwy dobór materiału akustycznego uwzględniający widmo akustyczne emitowanego hałasu, pozwala osiągnąć skuteczność nie mniejszą od skuteczności akustycznej obudów, przy znacznie niższych nakładach finansowych i mniejszej czasochłonności wykonania.
OSŁONY AKUSTYCZNE WZBUDNIC TURBOGENERATORÓW
Osłona wzbudnicy zaprojektowana i wykonana jako konstrukcja samonośna jest przystosowana do wielokrotnego montażu i demontażu. Konstrukcja osłony umożliwia łatwy dostęp do wnętrza wzbudnicy, gdzie zainstalowane są elementy i mechanizmy turbozespołu. Wnętrze osłony jest wykonane jako ustrój dźwiękochłonny. Posadowiona jest na podkładkach antywibracyjnych. Posiada oświetlenie wewnętrzne, drzwi wejściowe z obu stron obudowy, otwory okienne oraz własny układ wentylacyjny, zapewniający temperaturę na poziomie 25 °C. Całość jest użebrowana, przestrzenie ścian są wypełnione niepalnym materiałem dźwiękochłonnym. Wykonujemy osłony standardowe i w wersji przeciw-wybuchowej.
AKUSTYCZNE ZABEZPIECZENIA POMP I SILNIKÓW ELEKTRYCZNYCH
Zastosowanie przezroczystych kurtyn z PCV pozwala na elastyczne kształtowanie osłon zabezpieczających nawet duże maszyny i urządzenia. W przypadku drobnych przeglądów i napraw nie ma potrzeby demontować całej osłony a jedynie jej niezbędne fragmenty. Izolacyjność akustyczna osłon wynosi przy dwukrotnym przesłonięciu kurtynami od 10 do 15 dB. Kurtyny wykonane są z materiału samogasnącego. Panele nośne mogą być wykonane z blachy stalowej powlekanej lub aluminiowej i wypełnione wełną mineralną, płytami z wełny szklanej, melaminą lub piankami poliuretanowymi.
Rozkład hałasu w otoczeniu wyciszonego silnika napędzającego wentylator
IZOLACJE AKUSTYCZNE RUROCIĄGÓW I KANAŁÓW
Duże znaczenie dla ograniczenia hałasu pochodzącego od przepływu czynnika w kanałach i rurociągach ma ich konfiguracja. Właściwe kształtowanie tras komunikacyjnych oraz zapewnienie optymalnych prędkości przepływu może zapewnić warunki, w których zbędne będą zabezpieczenia akustyczne. Hałas powstaje głównie na skutek zmiany prędkości przepływającego czynnika, zawirowań w miejscach zmiany kierunku przepływu, na ostrych krawędziach itp. Drugim źródłem hałasu są ścianki pobudzone do drgań w wyniku przepływu czynnika.
Skutecznym sposobem ograniczenia hałasu od kanałów wentylacyjnych i rurociągów transportujących ciecze i gazy jest ich izolowanie. Zasady doboru izolacji na kanały są podobne do stosowanych w przypadku korpusów maszyn. Na izolacje akustyczne stosuje się powszechnie wykorzystane materiały termoizolacyjne, tworząc z nich w uzasadnionych przypadkach wielowarstwowe kompozyty.